Wyborcza.pl – Kolejny płocki zabytek wypięknieje. Tym razem na Warszawskiej

Póki co stan kamienicy jest opłakany. Od niespełna 20 lat budynek jest wyłączony z użytkowania. Na szczęście zabytek kupiła płocka firma, która zamierza zrobić z niego perełkę. Powstaną tu komfortowe apartamenty.

Mijamy ją w drodze do zoo, turyści zerkają na nią z okien Ciuchci Tumskiej. Stylowa eklektyczna kamienica przy ul. Warszawskiej 2, nadgryziona zębem czasu, wkrótce ma szanse odzyskać dawny blask. Powstały w 1913 r. budynek przez lata przyciągał uwagę wieloma ciekawymi detalami architektonicznymi, które stanowiły świadectwo jego dawnej świetności. Mimo że został wyłączony z użytkowania już w 1997 r., przez kilka lat miał jeszcze swoich lokatorów. Z biegiem czasu jego stan się pogarszał, na fundamentach i ścianach widoczne były liczne pęknięcia. Jedynym co mogło uratować kamienicę był remont generalny. Istniały obawy, że dużą jej część trzeba będzie całkowicie rozebrać.

Zabytkowy budynek aż do lipca 2015 r. stanowił własność Agencji Rewitalizacji Starówki, spółka planowała go wyremontować. Jeszcze w 2010 r. ARS otrzymała decyzję o warunkach zabudowy, na jej stronach internetowych można było nawet przez pewien czas oglądać wizualizacje kamienicy po przebudowie. Jednak rok temu koncepcja się zmieniła, w lipcu ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości wraz z przyległym terenem. Konkurs wygrała płocka firma Enkra Enterpise, która zgodnie z zawartymi w nim warunkami musi w ciągu czterech lat od podpisania umowy wyremontować budynek i uzyskać pozwolenie na jego użytkowanie. Gdyby tak się nie stało, ARS zastrzegła sobie możliwość odkupu nieruchomości. Dzięki temu kamienica nie podzieli losu niektórych płockich zabytków, które po przejściu w prywatne ręce niszczeją, a miasto niewiele może z tym faktem zrobić.

Spółka Enkra Enterprise znalazła się na liście tegorocznych beneficjentów, którzy otrzymają dofinansowanie na remont zabytkowych obiektów. Przyznano jej 128 tys. zł na wzmocnienie konstrukcji budynku, która obejmie wymianę stropów i klatki schodowej, jak również całego dachu. Aktualnie firma dopina ostatnie formalności i przygotowuje się do rozpoczęcia prac budowlanych. Jak zapewnia Paweł Krakowski, prezes zarządu Enkry, kamienica będzie pieczołowicie odrestaurowana. Zaplanowano w niej apartamenty o podwyższonym standardzie, na dziedzińcu powstanie parking dla mieszkańców rezydencji.

http://plock.wyborcza.pl/plock/1,35710,20093091,kolejny-plocki-zabytek-wypieknieje-tym-razem-na-warszawskiej.html